Το πιπεράκι, κάθε μέρα σου κρατάει συντροφιά!

Ήττα για τους Μπακς 116-105 οι Σέλτικς

Το Μιλγουόκι ήταν εντυπωσιακό για τα πρώτα 24 λεπτά του αγώνα, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε και η Βοστώνη επικράτησε με 116-105 σε αναμέτρηση που διεξήχθη τα ξημερώματα στο «TD Garden».

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους (8/15 σουτ, 6/10 βολές), 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα.

Οι Μπακς ξεκίνησαν την αναμέτρηση εντυπωσιακά και προηγήθηκαν στο πρώτο δωδεκάλεπτο με 34-19. Στη δεύτερη περίοδο απέκτησαν και διαφορά 19 πόντων (40-21), για να κλείσει το ημίχρονο με 58-42 υπέρ των «ελαφιών».

Στην τρίτη περίοδο οι Σέλτικς ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους και με το Μιλγουόκι ανήμπορο να αντιδράσει η Βοστώνη έτρεξε επιμέρους σκορ 38-18 και στο τέλος του δωδεκαλέπτου ήταν μπροστά με 80-76. Οι Σέλτικς συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και με ηγέτη τον Κέμπα Γουόκε, που σημείωσε 32 πόντους, πήραν τελικά τη νίκη. Για τους «Κέλτες» ο Τζέισον Τέιτουμ πρόσθεσε 25 πόντους, ο Γκόρντον Χέιγουορντ 21 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Μάρκους Σμαρτ 19 πόντους.

Ο Κρις Μίντλετον με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπακς, με τον Τζορτζ Χιλ να προσθέτει 12 πόντους και τον Μπρουκ Λόπεζ 10.

Πηγή:zougla.gr