Το πιπεράκι, κάθε μέρα σου κρατάει συντροφιά!

Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό, 88-83 την αήττητη Ρεάλ

Ο Ολυμπιακός έδειξε ότι άφησε πίσω του οριστικά το σερί των ηττών, καθώς μετά τη νίκη απέναντι στη Μπάγερν, επικράτησε 88-83 της Ρεάλ στο ΣΕΦ και υποχρέωσε τους Ισπανούς στην πρώτη τους ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα.

Οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 5-4 με τον Βασίλη Σπανούλη να έχει 20 πόντους με 5/6 τρίποντα, με τους Νάιντζελ Ουίλιαμς-Γκος και Γιάνις Στρέλνιεκς να ακολουθούν με 23 και 15 πόντους, αντίστοιχα. Παράλληλα, ο Ζακ ΛεΝτέι έπιασε για ακόμη μία φορά υψηλή απόδοση με 12 πόντους, ενώ καθοριστικός ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοβ με 8 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από τους πρωταθλητές Ευρώπης, που έπαιζαν χωρίς τους Γιουλ, Αγιόν και Κούζμιτς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάρολ με 16 πόντους, με τον Καμπάτσο να είχε 14, αλλά και να μοιράζει 13 ασίστ και τον Ρούντι να είχε 12 πόντους.

Η Ρεάλ ξεκίνησε το ματς με πέντε γρήγορους πόντους, όμως ο Ολυμπιακός με τους Γκος και Πρίντεζη ισοφάρισε γρήγορα (7-7) και στη συνέχεια με Σπανούλη, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ προηγήθηκε 13-7. Με ένα κρεσέντο τριπόντων και από τις δύο ομάδες το σκορ έφτασε στο 22-20, όμως ο ΛεΝτέι με δικό του τρίποντο αρχικά και με καλάθι μετά από ασίστ του Γκος στη συνέχεια πέτυχε το 27-20. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +7 (29-22).

Με τους ΛεΝτέι και Μιλουτίνοφ να βρίσκουν το αντίπαλο καλάθι οι Πειραιώτες ξέφυγαν με δέκα πόντους διαφορά (32-22), όμως η «βασίλισσα» εκμηδένισε άμεσα την διαφορά και ισοφάρισε σε 32-32 με πρωταγωνιστή τον Κάρολ. Ο ασταμάτητος Σπανούλης σκόραρε δύο συνεχόμενα τρίποντα, ο Μιλουτίνοφ κέρδισε τις μάχες με τον Ταβάρες σε άμυνα και επίθεση και ο Γκος προσέφερε στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρωθεί με τον Ολυμπιακό στο +11 (52-41).

Η επιθετική αποτελεσματικότητα του Ολυμπιακού «χάλασε» στο τρίτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα η Ρεάλ να εξανεμίσει την διαφορά και να ισοφαρίσει. Καμπάτσο, Κάρολ και Τόμπκινς έκαναν «ζημιά» στους Πειραιώτες και το τέλος της περιόδου έφερε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 65-65. Επιθετικά πόντους προσέφεραν οι Πρίντεζης, Γκος, Στρέλνιεκς και ΛεΝτέι με τον Ολυμπιακό να έχει μόλις 13 στα δέκα λεπτά.

Με 5 πόντους του Στρέλνιεκς, η ομάδα του Πειραιά ξέφυγε με 70-65, οι Ισπανοί ανέβαζαν το σκορ μόνο με βολές (Τόμπκινς και Ράντολφ), ενώ Πρίντεζης και ΛεΝτέι έβγαιναν νικητές στις μάχες των ψηλών. Το +8, 76-68 από τον ΛεΝτέι, 5 λεπτά πριν τη λήξη ήταν σημαντικό, όχι όμως εφησυχαστικό για τον Ολυμπιακό. Με 2 ακόμη βολές, του Αργεντινού γκαρντ, Καμπάτσο, η Ρεάλ μείωσε 76-70, μία βολή πέτυχε ο Στρέλνιεκς (77-70), ενώ το τρίποντο του Σπανούλη διαμόρφωσε το 80-70.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης δεν είχε παραδοθεί ακόμη, απάντησε για το 80-75 με 2 βολές του Καμπάτσο και τρίποντο του Ράντολφ, αλλά ο Νίκολα Μιλουτίνοβ ανέβασε το σκορ, 82-75, με 1:05΄΄΄να απομένουν. Μέσα από τις βολές και τα συνεχόμενα φάουλ ο Ολυμπιακός έφτασε στην τελική επικράτηση με 88-83.
Τα δεκάλεπτα: 29-22, 52-41, 65-65, 88-83.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 23 (2τρ., 9/10β.), Σπανούλης 20 (5/6τρ.), Τίμα, Μιλουτίνοφ 8 (9ριμπ.), Στρέλνιεκς 15 (2), Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 12.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 9 (2), Φερνάντεθ 12 (3), Καμπάτσο 14 (1τρ., 13ασ.), Ρέγες 2, Κάρολ 16 (4), Ταβάρες 7 (10ριμπ.), Ντεκ 7 (1), Πρέπελιτς 3 (1), Τόμπκινς 8, Τέιλορ 5 (1).